Dlaczego i za co odrzucane są wnioski o dofinansowanie z Funduszy Unijnych

Dotacje unijne to jeden ze sposobów na zdobycie środków finansowych niezbędnych zarówno do założenia firmy, jak też i do rozwijania istniejącej już działalności. To poważny zastrzyk finansowy, dzięki któremu można zrealizować szereg inwestycji, ale przecież nie tylko projekty o charakterze inwestycyjnym brane są pod uwagę.
Pieniądze można dostać na szkolenia, wdrażanie innowacyjnych technologii i na wiele innych przedsięwzięć. Trzeba po prostu zainteresować się tym jakiego obszaru dany program dotyczy.

Na co należy się nastawić? Na pewno nie na to, że będzie łatwo – konkurencja jest ogromna, a chętnych na uzyskanie wspomożenia z unijnej kasy nie brakuje. Warto zatem wiedzieć w jaki sposób oceniane są wnioski. W tym zakresie można wyszczególnić trzy etapy, są to mianowicie ocena formalna, ocena merytoryczna oraz konkurs. Bardzo wiele wniosków zostaje odrzuconych już na etapie formalnym – z tego względu trzeba uważać nawet i na (wydawać by się mogło) szczegóły takie jak przystawienie pieczątki w odpowiednim miejscu.

Przy ocenie merytorycznej brane są pod uwagę rozmaite aspekty. Istotne jest to, aby cały projekt prezentował się spójnie. Należy uzasadnić celowość przyznania środków na jego realizację. To w jaki sposób aplikacja wypadnie w konkursie uzależnione jest od tego ile punktów zdobyła. Im więcej, tym oczywiście lepiej. Przy tej okazji warto dodać, iż nie opłaca się zawyżanie pewnych wskaźników tylko po to, by dostać więcej punktów – mogą bowiem pojawić się wówczas trudności ze zrealizowaniem projektu.